Az ugrópókok (Salticidae) nem csupán a pókok (Araneae) legnépesebb családját alkotják – jelenleg több mint 6800 fajuk ismert, amellyel a leírt pókfajok közel 13%-át teszik ki1 –, hanem a világ egyik legismertebb és legnépszerűbb pókjai közé is tartoznak. Gyakran szerepelnek a mainstream médiában, a róluk készült videók milliós nézettségeket érnek el a YouTube-on, és számtalan makrofotón örökítik meg őket2. Népszerűségükhöz alighanem hozzájárul apró termetük, szőrözöttségük, feltűnően nagy, előrenéző szemeik, tömzsi lábaik, valamint mókásnak ható, ugráló mozgásuk, amik miatt sokak szemében inkább aranyosnak, mintsem ijesztőnek tűnnek.
A család tagjai 1-22 mm-es, zömök testalkatú, erőteljes lábakkal rendelkező pókok. Egyes fajaik (pl. Myrmarachne spp.) megjelenésükkel hangyákat utánoznak, amely a Bates-féle mimikri egy sajátos formája. Legfőbb morfológiai jellegzetességük a három sorban elhelyezkedő nyolc szem, amelyek közül az elülső szemsor középső két szeme erősen megnagyobbodott. Látásuk rendkívül jó, ami nem csak a zsákmányszerzésben és a támadók felismerésében, hanem a fajon belüli vizuális kommunikációban is kulcsszerepet játszik. Más, ugrásra képes ízeltlábúaktól (pl. egyenesszárnyúak, kabócák, bolhák) eltérően nagy pontosságú és gyorsaságú ugrásokra képesek – ehhez a harmadik és/vagy negyedik járóláb párjukat használják –, innét kapták nevüket is.
Más pókokhoz hasonlóan ragadozók, bár gyakran nektárral is kiegészítik étrendjüket, egy közép-amerikai fajuk (Bagheera kiplingi) pedig elsősorban akáciafák által termelt tápláléktestecskéket fogyaszt, azaz lényegében növényevő. Zsákmányukat rendszerint óvatosan becserkészik, majd ráugrással ejtik el. Többségük generalista ragadozó, de ismertek olyan fajaik is, amelyek kifejezetten hangyákra vagy más pókokra specializálódtak. A hímek gyakran látványos násztáncot mutatnak be a nőstényeknek, hogy felkeltsék a figyelmüket és párzásra bírják őket. A pávapókokként ismert, ausztrál elterjedésű Maratus fajok hímjeinek udvarlási viselkedése különösen összetett; a harmadik pár járólábaikkal integetve, valamint élénk színű utótestüket rázva és annak oldalfüggelékeit pávafarokként kiterjesztve igyekeznek lenyűgözni a nőstényeket.
1World Spider Catalog (2025): Currently valid spider genera and species. In: World Spider Catalog (Version 26). Natural History Museum, Bern. [link]2Whyte R., Anderson G. (2017): A field guide to spiders of Australia. CSIRO Publishing, Clayton South, 452 pp. [link]
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.