A termeszek (Blattodea: Isoptera) előszeretettel használják saját ürüléküket építési alapanyagként, minthogy jó szerkezeti anyagként szolgál, „olcsón” előállítható, ráadásul nem jelent közvetlen fertőzésveszélyt sem1. A részben emésztett faanyagot vagy más növényi anyagot tartalmazó ürülékből szivacsszerű kartonfészek készül, amely (fajtól függően) lehet a táplálékul szolgáló fában, talajban, a talajfelszín felett létrehozott fészekdomb („termeszvár”) belsejében, ill. fák törzsén vagy ágain. A másik gyakran alkalmazott építőanyagot az ürülékkel összecementált talaj vagy (a humuszfogyasztó fajoknál) a talajt tartalmazó ürülék képezi, amelyet a termeszek talaj- és dombfészkek készítésére használnak fel.
Egy másik felhasználási módja az ürüléknek a termeszeknél a táptalajkészítés, amely a Macrotermitinae alcsaládba (Termitidae) tartozó fajokra jellemző. Ezen termeszfajok egy álpereszkegombát (Termitomyces) termesztenek a fészkük belsejében található, részben emésztett növényi anyagot tartalmazó ürüléken létrehozott „gombakertekben”, mely gomba nem csupán segíti a cellulóz bontását, de a lebontó tevékenysége nyomán keletkező komposztanyag mellett táplálékul is szolgál a kolónia tagjai számára.
(A mém eredetéről itt olvashatsz.)
1Bignell D. E., Roisin Y., Lo N. (eds.) (2011): Biology of Termites: A Modern Synthesis. Springer, Dordrecht, 576 pp. [link]
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.