Bár az ízeltlábúak (Arthropoda) teste ősileg fejre és törzsre tagolódik, a csáprágósoknál (Chelicerata), ahová a kullancsok (Ixodida) és más atkák is tartoznak, ez a testtagolódás nagyban módosult1. A csáprágósok két fő testtáját a fej és az elülső törzsszelvények egysége alkotta előtest (prosoma) és a törzs fennmaradó részének megfeleltethető utótest (opisthosoma) alkotja2. Az előtesten található sajátos, végtag eredetű szájszervük, a páros csáprágó (chelicera), itt helyezkednek el a szemeik (ha vannak), valamint innét ered az elsődlegesen érzékelésre szolgáló páros tapogatólábuk (pedipalpus) és a rendszerint 4 pár járólábuk is. Az utótesten a szárazföldi csáprágósoknál fejlett végtagok nem, legfeljebb különféle végtagszármazékok lehetnek3.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az atkák többségének testtagolódása a csáprágós alapszabáshoz képest jelentősen módosult, az elő- és utótestük ugyanis összeolvadt, maga az utótest pedig nagyban redukálódott. A legtöbb atka teste két fő testtájra, a csáprágókat és a tapogatólábakat hordozó szelvények alkotta gnathosomára, valamint a test fennmaradó részének megfelelő idiosomára különül. Számos atka testét emellett egy a 2. és 3. pár lábak között húzódó harántbarázda egy elülső (protero-) és egy hátulsó testtájra (hysterosoma) tagolja, amelyek közül előbbi foglalja magába a gnathosomát és az elülső 2 lábpárt hordozó szelvényeket (propodosoma), míg utóbbi a hátulsó 2 lábpárt hordozó szelvényeket (metapodosoma), ill. a tulajdonképpeni utótestet.
Habár a gnathosoma első ránézésre valóban kissé fejszerű (erre utal másik neve is, a capitulum, amely szó szerint „fejecskét” jelent), nem feleltethető meg egy soklábú, egy rák vagy egy rovar fejének, hiszen azt lényegében csupán az állat elülső, táplálkozást segítő végtagjai, ill. ezek származékai alkotják. Táplálkozásuk során a kullancsok pengeszerű, fogazott ollóízekkel rendelkező csáprágóikkal vágnak bele a gerinces gazda bőrébe, majd a tapogatólábak összeforrt csípőízeinek függelékeiből alakult, visszafelé álló fogszerű képletekkel ellátott szigonyszerű hypostomájukat a bőrbe fúrva szorosan rögzítik magukat, a kiserkenő vért pedig a csáprágók és a hypostoma által képzett csatornán keresztül szívják fel4. Ugyanezen csatornán keresztül bocsátják nyálukat a sebbe, sőt, a kullancsfélék (Ixodidae) közé tartozó fajok többsége a nyálmirigyeiből egy cementszerű anyagot is a sebbe juttat, amely egyrészt a bőrben való rögzülést segíti, másrészt lezárja a sérülés helye és a kullancs szájszervei közötti hézagot, ezáltal fokozva a táplálékfelvétel hatékonyságát.
(A mém eredetéről itt olvashatsz.)
1Brusca R. C., Moore W., Shuster S. M. (2016): Invertebrates. Sinauer Associates, Sunderland, MA, 1104 pp. [link]2Főleg a régebbi szakirodalmakban fordul elő, hogy az előtestet fejtornak (cephalothorax), az utótestet pedig potrohnak (abdomen) nevezik, ezek a megnevezések azonban helytelenek, egyrészt mivel annak a látszatát keltik, hogy egy rák fejtora és potroha és egy csáprágós (pl. pók) előteste és utóteste egy az egyben megfeleltethetők egymásnak, holott nem, másrészt pedig a csáprágósok evolúciója során a törzsük nem különült torra és potrohra (mint mondjuk a rákoknál vagy a rovaroknál), ennek megfelelően esetükben indokolatlan ezen testtáj megnevezések használata.3Ilyenek például a skorpiók (Scorpiones) érzékszervként szolgáló, felszínükön mechano- és kemoreceptorokat hordozó ún. fésűszervei (pectines), vagy a pókok (Araneae) fonószemölcsei, amelyeken keresztül az utótestben található szövőmirigyek levegőn megszilárduló, pókselymet adó váladékát kipréselik.4Vancová M., Bílý T., Šimo L. et al. (2020): Three-dimensional reconstruction of the feeding apparatus of the tick Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae): a new insight into the mechanism of blood-feeding. Scientific Reports 10, 165. [pdf]
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.