Bár a szakirodalom nagyrészt Heinrich Anton de Bary német orvos és természettudós nevéhez (1879) köti a szimbiózis fogalmának megalkotását1, egyesek szerint a kifejezést de Bary honfi- és kortársa, a szintén természettudós Albert Bernhard Frank használta elsőként 1877-ben2. Akárkié is az érdem, az eredeti definíció szerint a szimbiózis – a szó etimológiájának megfelelően (gör. syn- ‛együtt’ + gör. bios ‛élet’) – különböző szervezetek együttélését jelenti, függetlenül azok kapcsolatának jellegétől. Ebben az értelemben tehát nem csak a kölcsönösen előnyös (mutualista), de a gazda-parazita vagy kommenzalista kapcsolatok is ugyanúgy szimbiózisnak tekinthetők.
Az egyértelmű definíció ellenére már a 19. században megkezdődött, majd a 20. század elején folytatódott a szimbiózis fogalmának félreértelmezése és szűkebb értelmű, a mutualizmus szinonimájaként való használata, amely nagyrészt abban gyökerezett, hogy a köznyelvben a szimbiózist szinte minden esetben a mindkét fél számára előnyös kapcsolatokkal azonosították. A fogalmi zűrzavart csak tovább táplálta, hogy bár az Amerikai Parazitológusok Társasága külön bizottságot állított fel 1937-ben a fogalom tisztázására, a bizottsági javaslat végül lényegében felhatalmazást adott arra, hogy mindenki továbbra is a saját személyes preferenciája szerint határozhassa meg mit ért szimbiózis alatt.
A 20. század második felében, de különösen a '90-es évektől kezdve ugyanakkor egy fokozatos visszatérés figyelhető meg de Bary eredeti, tágabb értelmű definíciójához, amely nagyban köszönhető a terminológia egységesítésére irányuló törekvéseknek, főleg Mortimer Paul Starr amerikai mikrobiológus és David Hopkin Lewis brit botanikus munkásságának. Ma a legtöbb szakirodalom két vagy több faj közötti szoros együttélésként definiálja a szimbiózist, jóllehet akadnak szerzők, akik még ennél is tágabban értelmezik a fogalmat, kiterjesztve azt gyakorlatilag bármilyen fajok közötti interakcióra3, és olyan szerzők is, akik a fogalom körüli viták miatt teljesen kerülik a szimbiózis szó használatát4.
(A mém eredetéről itt olvashatsz.)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.