Ha ránézünk szegény farkosférgekre (ld. pl. az alábbi képeket) talán nem csodálkozunk el azon, hogy angol nyelvterületen miért nevezik őket „péniszférgeknek”, vagy hogy tudományos nevüket (Priapulida) miért a túlméretezett hímtaggal rendelkező görög-római termékenységisten, Priaposz (Priapusz) után kapták1.
A vedlőállatok (Ecdysozoa) közé tartozó farkosférgek igen ősi állatok, legkorábbi fosszilis képviselőik már a késő-középső kambrium kori (kb. 508 millió éves) Burgess-pala formációból is ismertek. Magyar nevük a Priapulidae család képviselőire (pl. Priapulus caudatus) jellemző fürtös, lebenyes szerkezetű farokfüggelékre utal, amely feltehetőleg légzőszervként szolgál.
Falloszszerű fajokból egyébként a gyűrűsférgek (Annelida) törzsén belül sincs hiány, ilyenek a fecskendőférgek (Sipunculida) vagy egyes ormányosférgek (Echiuridae) is, mint például a „péniszhalnak” becézett Urechis unicinctus, amelyet Koreában gaebul néven ínyencségként fogyasztanak2.
(A mémek eredetéről itt és itt olvashatsz.)
1Brusca R. C., Moore W., Shuster S. M. (2016): Invertebrates. Sinauer Associates, Sunderland, MA, 1104 pp. [link]2http://bburikitchen.com/gaebul-fat-innkeeper-worm-aka-penis-fish
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.