Bár a tradicionális és egyben a jelenleg leginkább elfogadott hipotézis szerint a szivacsok (Porifera) képezik az állatok legősibb, elsőként divergálódó ágát, egyes molekuláris filogenetikai vizsgálatok (pl. Whelan és mtsai. 2017, Schultz és mtsai. 2023) eredményei megkérdőjelezik ezt a nézetet, és a bordásmedúzák (Ctenophora) bazális helyzetét hangsúlyozzák.
Minthogy a bordásmedúzák idegrendszerének fejlődése és biokémiája nagyban eltér a többi valódi szövetes állatétól (Eumetazoa), a törzs bazális pozíciója azt feltételezné, hogy az idegrendszer vagy egymástól függetlenül kétszer alakult ki az állatvilág evolúciója során – egyszer a bordásmedúzáknál, egyszer pedig a csalánozók (Cnidaria) és a kétoldali szimmetirájú állatok (Bilatera) közös ősénél –, vagy csak egyszer az állatok közös ősénél, ez esetben viszont a hiánya a szivacsoknál és a korongállatkáknál (Placozoa) másodlagos (ld. az alábbi1 ábrát).
(A mém eredetéről itt olvashatsz.)
1Jékely G., Paps, J., Nielsen C. (2015): The phylogenetic position of ctenophores and the origin(s) of nervous systems. EvoDevo 6, 1. [link]
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.