A kakukkok (Cuculiformes) jelentős része (a fajok kb. 45%-a) valódi (obligát) költésparazita1, azaz a nőstények tojásaikat minden esetben más madarak – rendszerint különböző énekesmadarak (Passeriformes) – fészkébe csempészik (egyet-egyet minden meglátogatott fészekbe2), teljesen a gazdaszülőkre hagyva az utódgondozást, és ezáltal mentesülve annak fitnesz költségei alól3. A tojások lerakását a nőstények igyekeznek úgy időzíteni, hogy az szinkronban legyen a gazda tojásrakásával, ezáltal csökkentve le annak valószínűségét, hogy a gazdaszülők rájönnek a turpisságra, és megszabadulnak4 a kakukktojástól. A parazita tojásának elfogadását ugyanakkor nagyban elősegítheti, ha az rejtő (kriptikus) színezetű, vagy színezetében, mintázatában, esetleg méretében és alakjában a gazdafaj tojásait mimikrizálja.
A tojásrakás megfelelő időzítésével a nőstények a fentiek mellett a kelési sikert és a fiókáik túlélési esélyét is növelni tudják5. A parazita fióka ugyanis a gazda fiókáinál gyorsabban fejlődik, így rendszerint elsőként kel ki a tojásból. Ez azért előnyös, mert így versenyelőnyhöz juthat a gazdafiókákkal szemben6, amelyek emiatt többnyire alulmaradnak a táplálékért való versengésben, és a kirepülés pillanatát általában már nem érik meg. A legtöbb kakukkfajnál azonban a korai kelés előnye abban rejlik, hogy a parazita fióka így hamarabb végezhet rivális mostohatestvéreivel, ezáltal teljesen kisajátítva a szülői gondoskodását. Ilyen esetben a kakukkfióka vagy kilökdösi a gazda tojásait vagy fiókáit a fészekből7 (fajok többsége), vagy a csőrével lyukasztja ki a tojásokat vagy döfködi le a fiókákat (pl. egyes újvilági fajok).
Akár egyedül, akár a gazda fiókáival együtt cseperedik a fészekben, a kakukkfióka igyekszik úgy manipulálni a gazdaszülőket, hogy azok a szükségleteinek megfelelő mennyiségben biztosítsák számára a táplálékot. Ennek legfőbb módja a gazdafiókákénál intenzívebb kéregetés, amelynek hatékonyságát növelhetik az olyan érzékszervi stimulációként ható jellegek, mint pl. az élénk színezetű torok, a feltűnő papillák a szájpadon vagy a torkot mimikrizáló szárnyfoltok. Egyes fajok fiókái emellett képesek a kéregető hangjukat az adott gazdafajhoz igazítani vagy a gazdafiókák kéregető hangját mimikrizálni, ami a túlélésüket is elősegítheti azon gazdafajok fészkében, amelyek képesek felismerni a parazita fiókát, és aztán vagy kilakoltatják a fészekből, vagy egyszerűen a sorsára hagyják. Szintén a gazda védekezése elleni adaptáció, ha a kakukkfiókák a megjelenésükben (azaz a bőrük és tollazatuk színezetében) is a gazdafaj fiókáit utánozzák, ami például egyes rézkakukk (Chrysococcyx) fajokra jellemző.
(A mém eredetéről itt olvashatsz.)
1Az obligát költésparazita fajok mellett ismert néhány alkalmi (fakultatív) költésparazita kakukkfaj is, amelyek csupán alkalmanként parazitálnak más madarakat (saját fajtársaikat vagy más fajokat), ilyenek pl. egyes esőkakukkok (Coccyzus).2Ezáltal elkerülve, hogy a saját fiókáiknak egymással is versengniük kelljen. Olyan persze előfordulhat, hogy egy adott fészekaljat egyszerre több nőstény kakukk is parazitál.3Soler M. (ed.) (2017): Avian Brood Parasitism: Behaviour, Ecology, Evolution and Coevolution (Fascinating Life Sciences). Springer, Cham, 574 pp. [link]4Vagy kilyukasztják, majd kidobják a fészekből a kakukktojást, vagy beépítik a fészek anyagába, vagy elhagyják a fészket, és új fészket készítenek.5Ahogyan azzal is, ha a gazda tojásai közül egyet-kettőt kilyuggatnak vagy kidobálnak a fészekből.6A madaraknál ugyanis a szülők a nagyobb méretű fiókákat részesítik előnyben, tekintve, hogy ezek nagyobb eséllyel érik meg a szaporodóképes kort.7Ez amellett, hogy meglehetősen idő- és energiaigényes (és nem is mindig sikerül véghezvinni, főleg ha a gazda egy odúban költő faj), nem mentes a kockázattól sem, ugyanis van, hogy az akciója során kvázi instant karmaként maga a kakukkfióka is kiesik a fészekből.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.